Cyklobusy vyrazia na cesty už v máji - Mestská hromadná doprava Martin, Vrútky a okolie

Aktuality

Cyklobusy vyrazia na cesty už v máji

15.04.2019 - Martin

Výborná správa pre všetkých milovníkov cykloturistiky. Autobusy SAD Žilina so špeciálnymi vlečkami na bicykle začnú túto sezónu premávať už od 1. mája.

Cyklistika zažíva za posledné obdobie v Žilinskom kraji rozmach. Cyklotrasy pribúdajú ako huby po daždi, čo milovníkom cyklistiky otvára nové obzory. Spoločnosť SAD Žilina v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom už piaty rok po sebe ponúka svojim cestujúcim službu tzv. cyklobusov (Nalož – odvez sa – jazdi). Autobusy vybavené špeciálnymi vlečkami na prevoz bicyklov umožňujú nadšencom pre cyklistiku jednoducho a rýchlo sa dostať k obľúbeným trasám. Keďže táto služba je čoraz populárnejšia, tento rok spoločnosť SAD Žilina vypravuje prvé cyklobusy už 1. mája!

V tento deň vyrazia na cesty spoje do Novej Bystrice a Turčianskych Teplíc. Budú premávať každý víkend a sviatky do 29. septembra 2019, a v piatky od 12. júla do 30. augusta 2019. Smerom na Terchovú začne cyklobusová sezóna o čosi neskôr, prvé cyklobusy budú z autobusovej stanice v Žiline „vypravené“ v nedeľu 9. júna. Spoje budú premávať každú sobotu, nedeľu a v sviatky do 29. septembra, a v piatky od 12. júla do 30. augusta 2019. Cestovný poriadok zostáva nezmenený.

Rovnako sa nemení ani cena za lístok. Za bicykel si cestujúci priplatí iba 50 centov. Cestovné lístky si môže zakúpiť buď prostredníctvom predajného systému AMSBus na webovej stránke www.amsbus.sk, alebo osobne v klientskych centrách SAD Žilina v Obchodnom centre MIRAGE v Žiline, a na autobusových staniciach v Žiline, Martine a v Čadci.

Už len stačí naložiť bicykel a vyraziť v ústrety širokým možnostiam cyklistického vyžitia, ktoré náš región ponúka. Na špeciálne vlečky, ktoré sú umiestnené za autobusom, sa zmestí až 24 bicyklov, poprípade môžu cestujúci využiť šesťmiestny nosič, ktorý sa nachádza vzadu priamo na autobuse.

A kam všade za zážitkami na dvoch kolesách? V regióne Žiliny a Kysúc je najhustejšia sieť cyklotrás na Slovensku. Celkovo táto oblasť ponúka 645 km dráh rôznej obtiažnosti. Zaujímavý je aj Turiec, kde je značených a udržiavaných 415 km cyklotrás. Najdlhšia 55 -kilometrová trasa vedie takmer cez celú turčiansku kotlinu z Vrútok až do Turčianskych Teplíc a sú na nej umiestnené tri rozhľadne a jedno odpočívadlo.

Smerom na Kysuce zostáva autobusová linka cyklobusov nezmenená.  Vyráža z autobusovej stanice v Žiline, pričom cyklobus prechádza aj cez Kysucké Nové Mesto, Krásno nad Kysucou a končí v Novej Bystrici. Smerom na Terchovú budú špeciálne autobusy po novom zachádzať aj na autobusovú zastávku Vrátna, Štefanová. Smerom na Turiec pribudla na trase zastávka v Ďanovej.

Už len stačí „oprášiť“ bicykel a vydať sa za novými cyklodobrodružstvami so spoločnosťou SAD Žilina.