Aktuality

Autobusom za cyklozážitkami a oddychom v kúpaliskovom raji

10.06.2019 - Martin

Od 9. júna spoločnosť SAD Žilina vypravila na cesty aj cyklobusy smerom na Terchovú. A keďže sa leto hlási k slovu, od 29. júna do 31. augusta bude každú sobotu premávať obľúbená linka Žilina – Štúrovo.

 Prehliadka Jánošíkového chotára zo sedla bicykla.

Cyklistická sezóna je v plnom prúde. Od mája 2019 premávajú cyklobusy spoločnosti SAD Žilina smerom na Kysuce a do Turca. Za jeden mesiac využilo túto službu až 1186 cestujúcich so 161 bicyklami. Bohatá na cyklistické zážitky je ale aj Terchovská dolina. Vedeli ste, že z Terchovej sa môžete dostať na bicykli až do Novej Bystrice? Alebo že sa tu nachádza najdlhšia cyklotrasa v kraji (Zázrivský okruh), ktorá prepája terchovský región s Kysucami a Oravou? Stačí len nasadnúť na bicykel a presvedčiť sa o tom na vlastné oči. Využite služby cyklobusov, ktoré do Terchovej jazdia od 9. júna.

Na bicykli až do zahraničia

Nezabudnuteľné zážitky zo sedla bicykla ponúka aj kysucká cyklomagistrála. Odporúčame úsek cyklochodníka z Krásna nad Kysucou do Novej Bystrice, ktorý je v dĺžke 22 km a je vhodný aj pre rodiny s deťmi. Cestou je možné navštíviť prírodovedecké múzeum s mamutom v životnej veľkosti, obzrieť mosty z čias Rakúsko-Uhorska, Slovenský orloj, vitráž Vincenta Hložníka v miestnom kostole a obec Novú Bystricu, ktorá je len kúsok vzdialená od známeho skanzenu vo Vychylovke. Magistrálou nielenže prejdete naprieč celých Kysúc a jej najkrajších zákutí, ale môžete sa ocitnúť až na hraničnom priechode do Českej a Poľskej republiky, kde je zabezpečené bezproblémové napojenie na české a poľské cyklotrasy.

Putovanie bicyklom za Turčianskou šľachtou

Ak už máte tieto cyklotrasy zjazdené, skúste sa nabudúce vydať do turčianskeho regiónu. Z Vrútok do Turčianskych Teplíc vedie stredne náročná trasa, počas ktorej môžete navštíviť zrúcaninu hradu Sklabiňa z 13. storočia, Múzeum Karola Plicku v Blatnici alebo rodný dom Jána Kollára v Mošovciach. Ak chcete vidieť Turiec z vtáčej perspektívy, na trase sa nachádzajú aj tri rozhľadne – Na Brotnici, na Tŕní a na Kalníku. Po náročnej cykloturistike sa na záver môžete schladiť v rekreačnom areáli kúpeľného mesta Turčianske Teplice alebo navštíviť kúpalisko Drienok.

Namiesto bicykla kúpalisko

Ak vám cykloturistika veľa nehovorí a najväčším relaxom je pre vás oddych pri vode, nechajte sa zviesť autobusom do kúpaliskového raja, do Štúrova. Aj toto leto spoločnosť SAD Žilina nasadí na cesty špeciálnu letnú linku zo Žiliny do Štúrova, ktorá bude premávať každú sobotu od 29. júna do 31. augusta. Zo Žiliny odchádza autobus o 6:00 hod., z Martina o 6:35 hod. a z Turčianskych Teplíc o 7:00 hod. ráno. V prípade zvýšeného záujmu je možné pridať aj druhý autobus. Na cestu späť vychádza autobus zo Štúrova každú letnú sobotu o 10.40 hod. Ak ste rozhodnutí využiť autobus na cestu do Štúrova aj späť, výhodou je zakúpenie spiatočného cestovného lístka s poskytnutím zľavy z ceny cestovného. Lístky si môžete zakúpiť v predpredaji v našich klientskych centrách alebo prostredníctvom webového portálu www.amsbus.sk

Rezervuj si miesto

Keďže každoročne rastie záujem či už o cyklobusy alebo linku do Štúrova, spoločnosť SAD Žilina odporúča vopred si zakúpiť miestenku na linkové spoje a rezervovať si miestenku v cyklobuse pre bicykel spolu s cestovným lístkom pre seba. Urobiť tak môžete priamo na stránke www.amsbus.sk alebo osobne v klientskych centrách SAD Žilina (KC OC MIRAGE, AS Žilina, AS Martin, AS Čadca). Nezabudnite, že s bicyklom je možné nastupovať len na vybraných zastávkach uvedených v cestovnom poriadku, ktorých podrobný rozpis nájdete na webovej stránke https://www.sadza.sk/cyklobus/.