Preventívne opatrenia v autobusoch proti koronavírusu - Mestská hromadná doprava Martin, Vrútky a okolie

Aktuality

Preventívne opatrenia v autobusoch proti koronavírusu

06.03.2020 - Martin

Dňa 04.03.2020 prijalo vedenie spoločnosti SAD Žilina preventívne opatrenie, ktoré má znížiť riziko šírenia koronavírusu v takmer 300 autobusoch mestskej a prímestskej hromadnej dopravy v Žilinskom kraji. Prvá etapa dezinfekcie autobusov sa uskutoční v piatok dňa 06.03.2020 v prevádzke Martin a budúci týždeň na prevádzke v Čadci a v Žiline.

Záleží nám  na bezpečnosti, zdraví a živote našich cestujúcich, a preto sme zabezpečili dezinfekciu autobusov,  proti výskytu aktuálne šíriacej sa infekcie koronavírusu a iných infekcií. Dezinfekcia bude vykonaná metódou elektrostatického postrekovania. Do vnútorných priestorov autobusov sa rozpráši elektrostatický roztok, ktorý má, oproti iným dezinfekciám, ktoré sa bežne v autobusoch používajú,  lepšiu priľnavosť kvapaliny k povrchu. Dôvodom, prečo sa spoločnosť rozhodla práve pre túto metódu dezinfekcie je, že sa považuje za vysoko a dlhodobo účinnú a zabráni najmä šíreniu nebezpečných vírusových ochorení, baktérií či chrípkovej epidémii. Dezinfekciu autobusov zabezpečí externá spoločnosť v čase „prestoja“ vozidiel, teda nijak nenaruší bežnú prevádzku. Dôkladná dezinfekcia v jednom autobuse potrvá približne do 30 minút. Mimoriadna dezinfekcia bude realizovaná  u 94 autobusov na prevádzke v Martine,  73 autobusov na prevádzke v Čadci a  130 autobusov na prevádzke v Žiline.

Pravidelné čistenie autobusov sa vykonáva v 2-mesačnom intervale. Vtedy  prebieha kompletné ručné čistenie autobusov i dezinfekcia.

V súvislosti s preventívnymi opatreniami pred koronavírusom, spoločnosť SAD Žilina v spolupráci so ŽSK, informuje cestujúcich, ako zabrániť ďalšiemu šíreniu tejto infekcie prostredníctvom LCD obrazoviek a Wi-fi v autobusoch.

Vo zvýšenej miere dbáme aj na zdravie našich zamestnancov. Zamestnanci, ktorí dennodenne prichádzajú do kontaktu s cestujúcou verejnosťou (vodiči a pracovníci klientskych centier) budú vybavení antibakteriálnymi a dezinfekčnými gélmi na ruky, ktoré v týchto podmienkach budú predstavovať pre nich hlavné preventívne opatrenie proti nákaze koronavírusom.

Upozorňujeme, že v prípade, ak máte podozrenie na príznaky ochorenia koronavírusom, je potrebné sa vyhnúť cestovaniu v hromadnej doprave a vyhľadať včas lekársku starostlivosť.