Len pár klikov a už cestujete - Mestská hromadná doprava Martin, Vrútky a okolie

Aktuality

Len pár klikov a už cestujete

24.10.2016 - Martin

V minulosti neexistovali, no rýchlo sme zistili, ako nám mobilné a webové aplikácie uľahčujú každodenný život. Jeho súčasťou je aj cestovanie do práce alebo do školy, preto je logickým krokom spoločnosti SAD Žilina zavedenie takýchto aplikácií do cestovnej praxe. Prvou bola webová aplikácia Môjbus. Teraz prichádza Ubian.

SAD Žilina tak dáva ľuďom možnosť otestovať kombináciu moderných technológií a pohodlného cestovania, ktorú im dopravca prináša v spolupráci so spoločnosťou TransData Žilina. Kým Môjbus je webová aplikácia, Ubian je aplikácia mobilná, takže si ju môžete stiahnuť cez obchod Google Play.

Funguje pre všetky mobilné zariadenia so systémom Android. Takisto ako Môjbus, aj Ubian pomáha cestujúcim využívajúcim verejnú dopravu, aby pohodlne prostredníctvom svojho smartfónu alebo tabletu zistili, kde sa nachádza najbližšia autobusová zastávka, kedy im odchádza spoj a všetko ostatné, čo v tej chvíli potrebujú. A to priamo z miesta, kde sa práve nachádzajú, pretože aplikácia pracuje so zameriavaním polohy prostredníctvom GPS. Aplikácia Ubian naviguje cestujúcich, ktorí využívajú prímestskú dopravu v žilinskom, kysuckom a turčianskom regióne, ale aj mestskú hromadnú dopravu v Čadci, v Kysuckom Novom meste, v Martine a vo Vrútkach. Práve tie sú totiž najviac využívanými typmi verejnej dopravy. V krátkom čase pribudne do systému aplikácie Ubian aj zapojenie železničnej dopravy. Keď už máte aplikáciu stiahnutú, jej obsluha je jednoduchá. Potrebujete sa dostať do nejakej cieľovej stanice? Stačí si aplikáciu otvoriť a do vyhľadávacieho riadku napísať, kam chce ísť. Ubian vám ponúkne návrhy na cieľové zastávky. Na zobrazenej mape v aplikácii vidíte svoju polohu, všetky zastávky na zvolenej trase, dokonca prestupové stanice na ďalšie spoje. Užívatelia aplikácie si takisto môžu skontrolovať aktuálnu polohu svojho autobusu a získať informácie o jeho prípadnom meškaní. Medzi výhody aplikácie Ubian patrí napríklad upozornenie počas cestovania na zastávku, kde máte vystúpiť alebo prestúpiť na ďalší spoj. Ak ju premeškáte, navrhne vám ďalšie vhodné spoje. Používatelia majú k dispozícii databázu zastávok všetkých zúčastnených dopravcov a možnosť kombinovať do jednej trasy spoje každého z nich. Ďalšou výhodou Ubianu je, že dokáže vyhľadávať cieľové zastávky a navigovať aj bez pripojenia na internet. S online pripojením však cestujúci využíva rozšírené množstvo funkcií, ako je zobrazenie máp, zastávok a polohy vozidiel na mape, vyhľadanie konkrétnej adresy či meškanie spojov.

V súčasnosti prebieha testovacia prevádzka aplikácie Ubian. Vyskúšajte ju aj vy a pošlite nám vaše nápady na zlepšenie na pripomienky@sadza.sk.