Vodiči milionári nosia zlaté spony - Mestská hromadná doprava Martin, Vrútky a okolie

Aktuality

Vodiči milionári nosia zlaté spony

20.03.2017 - Martin

Toto zlaté ocenenie, ktoré zdobí modrú rovnošatu vodiča SAD Žilina, je symbolickým, no hodnotným vyznamenaním. Vyznamenaním za výnimočnú prácu. Nosia ju totiž vodiči, ktorí bezpečne a bez nehody najazdili autobusom milióny kilometrov.

Voláme ich preto vodiči milionári. Tvoria ligu výnimočných našej spoločnosti, pretože naozaj nie každý sa môže popýšiť tým, že bezpečne preváža našich cestujúcich už toľko rokov a toľko kilometrov. Na druhej strane sme hrdí na to, že naša spoločnosť má nemálo práve takýchto „pánov vodičov“.

Títo profesionálni šoféri strávili za volantom modrého autobusu desiatky rokov. Mnohí začínali v 70. rokoch minulého storočia ako učni v dielňach, prešli si nákladnou dopravou, ktorú vtedy prevádzkovala SAD Žilina a až potom mali nárok šoférovať svoj „vlastný“ autobus.

Postupne zažili technický rozvoj v našom vozovom parku, odjazdili si to na guľatých „uhorkách“ aj nesmrteľných Karosach. Keby bolo treba, ľahnú si pod autobus a opravia akúkoľvek vadu, hoci to dnes majú na starosti naši technici v garážach.

Zdá sa to neuveriteľné, ale aj keď mnohí z nich precestovali celé Slovensko či Európu, majú za sebou milióny kilometrov bez jedinej dopravnej nehody. Vodič autobusu je pritom jedna z najnáročnejších profesií. „Povolanie vodiča je veľmi náročné. Napríklad keď iní ľudia ešte spia, vodič autobusu vstáva, keď iní líhajú do postele, on ešte jazdí. Z hľadiska času je často v robote 12 až 18 hodín. Deň čo deň sa vodiči starajú o bezpečnosť a komfort cestujúcich. Keď sa rozprávam s našimi dlhoročnými vodičmi, vidím, že svoju prácu vnímajú ako poslanie, čo si veľmi vážim,“ podotýka generálny riaditeľ SAD Žilina Peter Pobeha.

Mnohých z vodičov milionárov poznáte aj vy zo svojho mesta, obce, dediny. Veď celé roky majú na starosti jednu trasu a dôverne poznajú každú jej zákrutu. A hlavne poznajú svojich cestujúcich. Často vozia deti autobusom od školských čias až po ich dospelosť. Je to naozaj celoživotné povolanie.

Hoci niektoré spoločnosti od týchto tradícií upustili, v SAD Žilina si vážime vernosť firme a oceňujeme ju aj takýmto spôsobom.

A tu sú naši vodiči – milionári, ktorých sme 28. 2. 2017 ocenili zlatou sponou:

20 rokov, 1 000 000 km
Sobola Peter, Kubík Peter, Sabovčík Peter, Sušienka Jozef, Sýkora Miroslav, Svitek Vlastimír

25 rokov, 1 250 000 km
Bieleš Ivan, Jurčo František, Lukáč Pavol, Malík Igor, Ďurník Pavol, Kudla Jozef

30 rokov, 1 500 000 km
Medzihorský Jozef, Hrobárik Pavol, Habán Ivan, Šumský Štefan

40 rokov, 2 000 000 km
Berzák Jozef