Seniori v Horelici majú vlastnú autobusovú zastávku - Mestská hromadná doprava Martin, Vrútky a okolie

Aktuality

Seniori v Horelici majú vlastnú autobusovú zastávku

05.11.2018 - Martin

Autobusovú zastávku, na ktorej nezastavuje žiadny autobus, osadili v Centre sociálnych služieb Horelica. Možno to znie bizarne, avšak pre seniorov, trpiacich rôznymi duševnými poruchami, má obrovský význam.

V rámci októbra – Mesiaca úcty k starším prispela spoločnosť SAD Žilina ku krajšej jeseni života klientov Centra sociálnych služieb v Horelici. Inšpiráciou pre tento počin boli zastávky umiestnené v žilinských centrách, ktoré tam úspešne fungujú už viac ako dva roky.

Na prvý pohľad sa to môže zdať nezvyčajné – zastávka, na ktorej nikdy nezastaví autobus, avšak má oveľa väčšie výhody. Pomáha seniorom, ktorí trpia rôznymi duševnými a psychickými poruchami. Títo dôchodcovia cítia potrebu cestovať, vrátiť sa domov alebo ísť ráno do práce. Presne tak, ako boli zvyknutí počas svojich produktívnych rokov. Často si pobalia veci a odchádzajú na zastávku. Pri čakaní na autobus, ktorý ale reálne nepríde, sa upokoja a aj zabudnú, že chceli cestovať a odísť preč. A skôr či neskôr sa vrátia naspäť na svoju izbu v pokoji. 

Zastávku osadili v Centre sociálnych služieb na chodbe a ľuďom, ktorí majú problémy s pamäťou, prináša aj iný osoh. „Zastávka slúži na obnovu pamäte,“ povedala Alena Kucbelová, ošetrovateľka Centra sociálnych služieb Horelica. Seniori často trpia stareckou demenciou alebo Alzheimerom. Nepamätajú si, čo im práve poviete, ale vracajú sa do minulých rokov a vďaka tomuto sa im vracajú spomienky.

„Zastávka v tomto stánku pre seniorov nám síce neprinesie väčší počet cestujúcich, ale vytvorí oázu pokoja pre týchto klientov,“ vyslovil Peter Pobeha, generálny riaditeľ SAD Žilina. „Klienti Centra sociálnych služieb v Žiline si zvykli na túto zastávku, sedia tam, debatujú, trávia tam svoj voľný čas, dokonca máme informáciu, že si občas aj zaspievajú.“ dodal. 

Netradičné umiestnenia zastávok v centrách služieb sú v Žilinskom kraji prvé na Slovensku. Stretli sa s pozitívnym ohlasom, preto nie je vylúčené, že ich pribudne viac.